Šicí technika Brother s.r.o. Distributor pro Českou a Slovenskou republiku
Vyhledat

ČASTÉ OTÁZKY

 

1. Co je technologie přímého potisku textilu?

 • Technologie přímého potisku textilu je skutečně nová technologie sloužící k dekoraci textilu za použití speciálních inkoustů vyrobených na bázi vody, které se přímo nanášejí na textil. Japonské tiskárny GT 3 Serie jsou přímo vyvinuty a vyrobeny pro přímý potisk textilu.

 2. Jaké typy tiskáren se používají pro přímý potisk textilu ?

 • Digitální tiskárny pro přímý potisk textilu Brother GT 3 serie jsou průmyslové injekt tiskárny vyvinuté firmou Brother. Tiskárny používají  průmyslové tiskové hlavy Brother s vysokou viskositou. Firma Brother je jediná firma na světě, která vyrábí tiskárny, tiskové hlavy, ovládací prvky a software pro řízení tisku.

3. Jaký je rozdíl při potisku světlého a tmavého textilu ?

 • Rozdíl mezi světlým a tmavým textilem je v zásadě ten, že u potisku tmavého textilu je nutné použít bílý inkoust jako podklad a na něj se aplikují inkousty CMYK. Tím vzniknou na potisknuté textilii reálné CMYKové barvy.
 • U světlého - bílého textilu není nutné tisknout podkladový bílý inkoust, barvy CMYK se nanášejí přímo na  bílý textil. V případě, že je msice textil světlý ne bílý, je též nutné nejprve natisknout vrstvu bílého inkoustu.

4. Jaký je rozdíl mezi Brother GT541/GT782 ve srovnání s GT3 serií ?

 • Digitální tiskárny GT3 serie obsahují všechny funkce, které měly GT541/GT782. Navíc mají možnost nastavení rozlišení 1.200 DPI. To umožňuje použít  foto kvalitu při tisku na textil. GT3 serie používají zcela nové inkousty které využijí větší rozsah barevného spektra. Navíc lze provést upgrade z GT 341 na GT 361 popřípadě na GT 381. Tiskárna obsahuje USB konektor, síťový konektor, nový tiskový ovladač s novými funkcemi, nový ovladací panel a.t.d.

5. V čem jsou klíčové výhody tiskáren GT3 serie se srovnatelnými konkurenčními tiskárnami ?

 • Tiskárny GT3 serie mají následující výhody oproti srovnatelným tiskárnám.
 1. Možnost přestavitelnost jednotlivých tiskáren na vyšší typy GT341 na GT361 nebo GT 381. Tato výhoda je zejména v době, kdy nastane zvýšení výroby. Šetří se peníze za zakoupení nové tiskárny.
 2. Rozlišení 1.200 DPI
 3. Možnost tisku bílé a CMYKu zároveň při jediném pohybu tiskového stolu     
 4. Nové druhy inkoustů umožňující potisk v  široké škále barev, barvy na textilu jsou zářivé a jasné.
 5. Všechny části tiskáren včetně tiskových hlav, software, inkoustů jsou vyvinuty a vyroibeny firmou Brother, což je unikátní v průmyslu digitálního potisku textilu.
 6. velice jednoduché ovládání software tiskárny, tiskárny samotné a její údržby.
 7. ... a hodně hodně dalšího .... 

6. V čem se liší jednotlivé modely tiskáren GT 3 serie ? Lze je upgradovat ?

 • Serie GT 3 digitálních tiskáren  Brother obsahuje tři různé typy. GT341, GT361 a GT381. Tiskárna GT341 obsahuje čtyři tiskové hlavy pro inkousty CMYK a používá se pro tisk na světlý - bílý textil. Tiskárna GT361 obsahuje celkem 6 tiskových hlav, čtyři pro inkousty CMYK a dvě pro bílou barvu. Tiskárna GT381 obsahuje celkem 8 tiskových hlav, čtyři pro inkousty CMYK a čtyři pro bílý inkoust. Tiskárny GT361 a GT381 jsou určeny pro potisk světlého i tmavého textilu. Rozdíl mezi GT361 a GT381 je pouze v rychlosti tisku. Rychlejší tiskárna GT381 obsahuje 4 kazety s bílým inkoustem, GT361 dvě kazety s bílým inkoustemTiskárny GT341 a GT361 lze rozšířit na počet osmi tiskových hlav. Tím lze maximalizovat produktivitu práce a tím i výkonnost tiskárny.

 7. Jaké druhy textilu lze potiskovat ?

 • Inkousty pro přímý potisk textilu jsou vyvinuty pro potisk přírodních materiálů. Lze použít i směsi s bavlnou , ale všeobecně nejlepší výsledky jsou u tisku na 100% bavlnu. Pokud se tiskne inkousty CMYK na polyester nebo na jiné syntetické materiály, je nutné použít speciální roztok na úpravu těchto materiálů před tiskem. Doporučuje se otestovat potisknutý vzorek praním a to ještě před hromadným tiskem. 

8. Jaký je největší rozměr tisku ?

 • Maximální rozměr tisku na digitálních tiskárnách GT3 serie je 35,6 x 40,6 cm. Je to prakticky rozměr standardní tiskové desky, která je součástí dodávky. K tiskárně je možno dokoupit tiskové desky i jiných rozměrů - viz kapitola Příslušenství GT3.

9. Jaké jsou rozměry tiskáren a hmotnost ?

 • Tiskárny GT3 serie mají následující rozměry: 137cm x 104,5 cm x 66 cm. Hmotnost je cca 111 kg, pracovní prostor je 180 cm x 175 cm.

10. Jakým způsobem se dostane grafika k tisku do tiskárny ?

 • GT3 tiskárny mohou být propojeny přímo s počítačem pomocí USB kabelu a přímo z PC lze požadovanou grafiku do tiskárny poslat. Dále lze grafiku poslat do tiskárny z USB paměťové karty. Tiskárny mají  možnost též síťového propojení .   

11. Jak vysoké jsou náklady na inkoust při tisku na textil ?

 • Náklady na inkoust při tisku na textil záleží na mnoha věcech, včetně velikosti tisku a sytosti barev designu, zda se tiskne na světlý nebo tmavý materiál, zda je tisk jednostranný nebo oboustranný a též i na nastavení tiskového ovladače. Informace o spotřebě inkoustů jsou uvedeny u každé grafiky na panelu tiskárny. Zvlášť pro CMYK inkousty a zvlášť pro bílý inkoust.

12.  Jak detailně působí vytisknutá grafika ?

 • Tiskárny GT 3 serie pracují s grafickým rozlišení až 1.200 dpi. Toto vysoké rozlišení je schopné vytisknout i fotografickou kvalitu tisku.

13.  Kolik barev dokáří tiskárny GT serie vyprodukovat ?

 • Při použití inkoustů CMYK a bílé dokáže tiskárna tisknout 16. mil. barev

14.  Jak dlouho trvá potisk trička ? 

 • Zde záleží na designu trika. Standardně rozměr 25 x 30 cm , potisk na tmavé triko obvykle trvá 2 minuty 14 sec při použití tiskárny GT 381, 600dpi, bílý podtisk nastavený na 2 a higlight na 6. Ten samý design na světlé triko trvá okolo 1 minuty.

15.  Jaké druhy inkouzstů jsou použity u tiskáren Brother ?

 • Inkousty do tiskáren Brother GT jsou vyrobeny na bázi vody, jsou přátelské k životnímu prostředí a vyrobeny speciálně pro potisk textilu. Jsou vyrobeny pro průmyslové tiskové hlavy Brother a zajišťují zářivý tisk a dlouhodobou trvanlivost tisku .

16.  Jak je dodáván inkoust do tiskárny ?

 • Inkoust je dodáván do tiskáren GT 3 serie jednotlivými uzavřenými inkoustovými kazetami (až 8 - záleží na typu tiskárny). CMYKové kazety se dodávají o objemu 180cc a 380 cc. Objednávky inkoustových kazet zajišťuje autorizovaný distributor firmy Brother. V případě České a Slovenské republiky je to firma Šicí technika Brother s.r.o. Prostějov.

17.  Jaká je odolnost tisku ?

 • Tisky byly rozsáhle testovány na odolnost proti praní v institutu AATCC. bylo zjištěno, že tisk je velice stabilní a trvanlivý, rovnající se odolnosti sítotisku. Doporučené pomínky praní - prát naruby v teplotě 30 - 40° Celsia.

18.  Proč jsou inkousty Brother lepší než jiné  ?

 • Inkousty Brother jsou speciálně vyvinuty a vyrobeny firmou Brother pro přímý potisk textilu. S tím jsou spojené vynikající výsledky při tisku na textil. Prosím srovnejte tisk na tiskárnách Brother GT 3 seria a  na jiných tiskárnách a výsledky uvidíte. Uzavřený inkoustový tok zajišťuje nejen ochranu životního prostředí ale i zabraňuje vnikání nečistot do systému a tím chrání i tiskové hlavy před nečistotami. Absolutně se nedoporučuje používat jiné inkousty než originální inkousty Brother. V případě použití jiných než originálních inkoustů se ztrácí záruka na tiskárnu a navíc může dojít k poškození tiskových hlav.

19.  Jaké typy tiskových hlav jsou používány na tiskárnách Brother GT3 serie.

 • Tiskárny GT3 mají průmyslové kvalitní piezo tiskové hlavy speciálně designované a vyrobené pro přímý potisk textilu. Design a komponenty tiskových hlav jsou obdobné jako u úspěšných tiskáren Brother GT 541 a GT 782. Při výrobě našich tiskových hlav je zajištěna komplexní kontrola  a zajištěna dodávka komponentů i v budoucnosti.

20.  Jakého rozlišení lze dosáhnout s tiskovými hlavami Brother ?

 • Tiskárny GT 3 serie přicházejí s vysokým rozlišení tisku a lze použít buď 600 x 600 dpi nebo 1.200 x 1.200 dpi.

21.  Je pro ovládání tiskáren nutný speciální software nebo RIP ?

 •  Ne, grafika se vytváří při použití  většiny programů na bázi Windows. GT 3 tiskárny mají vlastní tiskový driver , který využívá k tisku přímo software z grafických programů.

22.   Lze tisknout pouze bílým inkoustem ?

 • Ano, bílý inkoust je koncipovám jako stabilní spodní vrstva pro inkousty CMYK. Pokud je třeba tisknout pouze bílými inkousty, vybere se v GT 3 drivru možnost tisk pouze bílou.

23.  Musí vytvořit v software spodní bílá vrstva pro tisk CMYKem ?

 • Ne, driver GT 3 serie automaticky položí bílou spodní vrstvu pod tisk CMYKem.  Je nutné pouze vybrat variantu Whiter + Color.

24.  Jaký operační systém se doporučuje ?

 • Driver GT 3 tiskáren je kompatibilní s následujícími operačními systémy Windows: Windows 7, Windows 8 ( 32bit/62bit). Windows Vista, (32bit/64bit), poslední verze Windows XP, (32bit/64bit). Driver nepracuje s operačnímy systémy Mac.   

25.  Pokud je prováděn tisk bílým inkoustem, musí být materiál upravený roztokem pre-treatment ?

 • Ano, na všechny materiály, pokud se používá bílý inkoust, musí být nanesen speciální roztok pre-treatment. Tento chemický roztok je vyroben na bázi vody, apikuje se na textilii, kde bude použit bílý inkoust. Umožňuje vniknout inkoustu do materiálu a zaručuje i stabilitu tisku při praní. Aplikuje se manuálně pomocí pistole, např. typ Wagner, poloautomaticky, např. zařízení VIPER ONE nebo automaticky VIPER XPT6000. V každém případě musí být roztok nanesen rovnoměrně na plochu, která bude potisknuta.

26.  Kolik roztoku je třeba nanést na materiál ?

 • Množství roztoku závisí na materiálu na který se používá, na velikosti  designu a barvě materiálu, který bude potiskován. Při rozměru 355cm x 40,6cm je jeho množství mezi 14 až 30 gramy.  

27.  Jakým způsobem se suší pre-treatment na materiálu ?

 • Po nanesení roztoku se materiál vloží pod fixační lis a lisuje se při teplotě 180°C po dobu 35 sec. při přítlaku 65 - 75 PSI. V každém případě je nutna dát do tiskárny textilii, která je suchá ne vlhká od tohoto roztoku. Potom se zaručuje vysoká kvalita tisku a voděodolnost při praní.

28.  Jakým způsobem se upevňuje textil na plochu tiskového stolu ?

 • Materiál- tričko se navlékne nebo položí na tiskovou desku podobně jako u sítotisku. Protože GT 3 tiskárny  používají průmyslové tiskové hlavy. Mezera mezi spodní plochou tiskových hlav a horní plochou potiskovaného materiálu je dostatečná k tomu, že se materiál nemusí žádným způsobem na tiskovém stole fixovat.   

29.  Jak se fixuje grafika na textilii ?

 • Již od počátku používání tiskáren řady GT mají inkousty brother vysokou viskozitu, a jsou vyráběny na bázi vody, jsou po tisku tepelně fixovány na fixačním lisu nebo v horkovzdušném tunelu. U tunelu závisí nastavení teploty a času na typu a délce tunelu. Při fixování na fixačním lisu se světlý textil fixuje při 180°C po dobu 35 sec., tmavý textil při 165°C po dobu 90 sec. U horkovzdušného tunelu je teplota 160°C po dobu 3 - 4 minut. Vše záleží na několika faktorech.        

30. Jaké je školení a technická podpora u provozu tiskáren Brother GT3 serie ?

 • Instalace a zaškolení tiskáren GT3 serie provádějí autorizovaní technici Brother, v případě ČR a SR technici firmy Šicí technika Brother s.r.o. Prostějov. Obvykle se jedná o jednodenní školení u GT 341 a dvoudenní školení u GT 361 a GT 381. Součástí instalace je sestavení a kalibrace tiskových hlav, test trysek, celkový test. Zaškolení obsluhy na ovládání tiskárny, nastavení tisku, údržba tiskárny, používání přípravného roztoku při tisku bílým inkoustem, fixace. Dále zodpoví otázky obsluhy, informují o možnostech využití zařízení pro poloutomatický nebo automatický nástřik pre-treatmentu a.t.d. . i    

31. Byly provedeny v poslední době nové inovace u tiskáren Brother GT3 Serie

 • Firma Brother neustále vylepšuje a zdokonaluje kvalitu a parametry digitálních tiskáren GT3 serie. Byla prodloužena expirační doba inkoustů a to bílých ze 6 na 9 měsíců, inkoustů CMY z 12 na 16 měsíců. Inkoust K zůstává na 12 měsících. Pomocí nového firmware je zvětšena  plocha potisku na 16"x18", to je 40,6cm x 45,7cm při tisku CMYKem  a 40,6cm x 43 cm při tisku s bílým inkoustem.  Dále je v MENU tiskárny nová funkce Agitation, kdy tiskárna několikaminutovým pohybem tiskové stanice promíchá inkousty v hadičkách bez vypouštění do odpadu. Tím se sníží náklady na údržbu až o 20% .  K dispozici jsou   tiskové desky pro potisk kšiltovek a tiskové desky na potisk bot (výhodné pro CMYK).
 • Další novinky jsou připraveny a budou v nabídce po jejich testování. Připravuje se například Pre-treatový papír, kdy místo nanášení pre-treatu se tento nanáší přenosem papíru na výrobek pomocí fixačního lisu. Vhodné zejména pro malá loga nebo malé grafiky.              

 

       

      

 

      

  

     

    

Google plus Pinterest Facebook
Kontakt: Šicí technika Brother s.r.o., Svatoplukova 47, Prostějov 796 01. Tel: 582 333 211, Email: brother@brother-czech.cz