Šicí technika Brother s.r.o. Distributor pro Českou a Slovenskou republiku
Vyhledat

ČASTÉ OTÁZKY

 

1. Co je technologie přímého potisku textilu?

 • Technologie přímého potisku textilu je skutečně nová technologie sloužící k dekoraci textilu za použití speciálních inkoustů vyrobených na bázi vody, které se přímo nanášejí na textil. Japonské tiskárny GT 3 Serie  a GTX jsou přímo vyvinuty a vyrobeny pro přímý potisk textilu.

 2. Jaké typy tiskáren se používají pro přímý potisk textilu ?

 • Digitální tiskárny pro přímý potisk textilu Brother GT 3 serie a GTX jsou průmyslové injekt tiskárny vyvinuté firmou Brother. Tiskárny používají  průmyslové tiskové hlavy Brother s vysokou viskositou. Firma Brother je jediná firma na světě, která vyrábí tiskárny, tiskové hlavy, ovládací prvky a software pro řízení tisku.

3. Jaký je rozdíl při potisku světlého a tmavého textilu ?

 • Rozdíl mezi světlým a tmavým textilem je v zásadě ten, že u potisku tmavého textilu je nutné použít bílý inkoust jako podklad a na něj se aplikují inkousty CMYK. Tím vzniknou na potisknuté textilii reálné CMYKové barvy.
 • U světlého - bílého textilu není nutné tisknout podkladový bílý inkoust, barvy CMYK se nanášejí přímo na  bílý textil. V případě, že je textil světlý ne bílý, je též nutné nejprve natisknout vrstvu bílého inkoustu.

4. Jaký je rozdíl mezi Brother GT3 ve srovnání s GTX ?

 • Digitální tiskárny GTX patří mezi nejrychlejší na současném trhu. Porovnáme - li rychlost tisku GT3 serie a GTX, je tato o 2/3 rychlejší. GTX má uzavřenou cirkulaci bílého inkoustu, nový systém inkoustových kazet, barevný displej s řadou informací o potiskované grafice. Má nastavení rozlišení 1.200 DPI. To umožňuje použít  foto kvalitu při tisku na textil. oba typy tiskáren obsahují USB konektor, síťový konektor, nový tiskový ovladač s novými funkcemi.

5. V čem jsou klíčové výhody tiskáren Brother serie se srovnatelnými konkurenčními tiskárnami ? Japonský výrobce má řadu zkušeností s tiskem na textil.

 1. Japonský výrobce má řadu zkušeností s potiskem textilu
 2. Rozlišení 1.200 DPI
 3. Možnost tisku bílé a CMYKu zároveň při jediném pohybu tiskového stolu     
 4. Nové druhy inkoustů umožňující potisk v  široké škále barev, barvy na textilu jsou zářivé a jasné.
 5. Všechny části tiskáren včetně tiskových hlav, software, inkoustů jsou vyvinuty a vyrobeny firmou Brother, což je unikátní v průmyslu digitálního potisku textilu.
 6. velice jednoduché ovládání software tiskárny, tiskárny samotné a její údržby.
 7. Přídavné tiskové desky na potisk bot umožní tisk CMYKem na boty přesně podle vašich požadavků a vaší grafiky.
 8. ... a hodně hodně dalšího .... 

6. V čem se liší jednotlivé modely tiskáren GT  serie ? 

 • Serie GT 3 digitálních tiskáren  Brother obsahuje tři různé typy. GT341, GT361 a GT381. Tiskárna GT341 obsahuje čtyři tiskové hlavy pro inkousty CMYK a používá se pro tisk na světlý - bílý textil. Tiskárna GT361 obsahuje celkem 6 tiskových hlav, čtyři pro inkousty CMYK a dvě pro bílou barvu. Tiskárna GT381 obsahuje celkem 8 tiskových hlav, čtyři pro inkousty CMYK a čtyři pro bílý inkoust. Tiskárny GT361 a GT381 jsou určeny pro potisk světlého i tmavého textilu. Rozdíl mezi GT361 a GT381 je pouze v rychlosti tisku. Rychlejší tiskárna GT381 obsahuje 4 kazety s bílým inkoustem, GT361 dvě kazety s bílým inkoustem. Tiskárny GT341 a GT361 lze rozšířit na počet osmi tiskových hlav. Tím lze maximalizovat produktivitu práce a tím i výkonnost tiskárny.
 • Tiskárna GTX má dvě tiskové hlavy, jednu pro CMYK, jednu pro bílé inkousty. Tiskárna obsahuje dvě kazety bílých inkoustů a ty se v hlavě rozdělují do čtyř kanálů. Bílý inkoust v hadičkách má uzavřenou cirkulaci. Cirkulace probíhá dle časového nastavení.   

 7. Jaké druhy textilu lze potiskovat ?

 • Inkousty pro přímý potisk textilu jsou vyvinuty pro potisk přírodních materiálů. Lze použít i směsi s bavlnou, ale všeobecně nejlepší výsledky jsou u tisku na 100% bavlnu. Pokud se tiskne inkousty CMYK na polyester nebo na jiné syntetické materiály, je nutné použít speciální roztok na úpravu těchto materiálů před tiskem. Doporučuje se otestovat potisknutý vzorek praním, a to ještě před hromadným tiskem. 

8. Jaký je největší rozměr tisku ?

 • Maximální rozměr tisku na digitálních tiskárnách GT3 serie je 35,6 x 40,6 cm. Je to prakticky rozměr standardní tiskové desky, která je součástí dodávky. K tiskárně je možno dokoupit tiskové desky i jiných rozměrů - viz kapitola Příslušenství GT3. Tiskárna GTX má maximální tiskovou plochu 40,6cm x 53,5 cm. Tuto velkou tiskovou desku je nutné dokoupit.

9. Jaké jsou rozměry tiskáren a hmotnost ?

 • Tiskárny GT3 serie mají následující rozměry: 137cm x 104,5 cm x 66 cm. Hmotnost je cca 111 kg, pracovní prostor je 180 cm x 175 cm. Rozměry tiskárny GTX jsou 140 cm x 129 cm x 53,5 cm. Hmotnost tiskárny GTX je 118 kg.

10. Jakým způsobem se dostane grafika k tisku do tiskárny ?

 • Tiskárny Brother mohou být propojeny přímo s počítačem pomocí USB kabelu a přímo z PC lze požadovanou grafiku do tiskárny poslat. Dále lze grafiku poslat do tiskárny z USB paměťové karty. Tiskárny mají  možnost též síťového propojení.   

11. Jak vysoké jsou náklady na inkoust při tisku na textil ?

 • Náklady na inkoust při tisku na textil záleží na mnoha věcech, včetně velikosti tisku a sytosti barev designu, zda se tiskne na světlý nebo tmavý materiál, zda je tisk jednostranný nebo oboustranný a též i na nastavení tiskového ovladače. Informace o spotřebě inkoustů jsou uvedeny u každé grafiky na panelu tiskárny. Zvlášť pro CMYK inkousty a zvlášť pro bílý inkoust.

12.  Jak detailně působí vytisknutá grafika ?

 • Tiskárny GT 3 i GTX serie pracují s grafickým rozlišení až 1.200 dpi. Toto vysoké rozlišení je schopné vytisknout i fotografickou kvalitu tisku.

13.  Kolik barev dokáří tiskárny GT serie vyprodukovat ?

 • Při použití inkoustů CMYK a bílé dokáže tiskárna tisknout 16. mil. barev

14.  Jak dlouho trvá potisk trička ? 

 • Zde záleží na designu trika. Standardně rozměr 25 x 30 cm , potisk na tmavé triko obvykle trvá 2 minuty 14 sec při použití tiskárny GT 381, 600dpi, bílý podtisk nastavený na 2 a higlight na 6. Ten samý design na světlé triko trvá okolo 1 minuty. U tiskárny GTX je doba tisku až 3x rychlejší.

15.  Jaké druhy inkoustů jsou použity u tiskáren Brother ?

 • Inkousty do tiskáren Brother GT GTX jsou vyrobeny na bázi vody, jsou přátelské k životnímu prostředí a vyrobeny speciálně pro potisk textilu. Jsou vyrobeny pro průmyslové tiskové hlavy Brother a zajišťují zářivý tisk a dlouhodobou trvanlivost tisku.

16.  Jak je dodáván inkoust do tiskárny ?

 • Inkoust je dodáván do tiskáren GT 3 serie jednotlivými uzavřenými inkoustovými kazetami (až 8 - záleží na typu tiskárny). CMYKové kazety se dodávají o objemu  380 cc. Tiskárny GTX mají inkousty v uzavřených sáčcích o objemu 500 ml. Tyto sáčky se vkládají do speciálně upravených kazet. Sáček se v kazetě roluje pod pružinou a tím se dosáhne úplného vyprázdnění sáčku. Objednávky inkoustových kazet zajišťuje autorizovaný distributor firmy Brother. V případě České a Slovenské republiky je to firma Šicí technika Brother s.r.o. Prostějov.

17.  Jaká je odolnost tisku ?

 • Tisky byly rozsáhle testovány na odolnost proti praní v institutu AATCC. bylo zjištěno, že tisk je velice stabilní a trvanlivý. Doporučené pomínky praní - prát naruby v teplotě 30 - 40° Celsia a nepoužívat sušičku.

18.  Proč jsou inkousty Brother lepší než jiné ?

 • Inkousty Brother jsou speciálně vyvinuty a vyrobeny firmou Brother pro přímý potisk textilu. S tím jsou spojené vynikající výsledky při tisku na textil. Prosím srovnejte tisk na tiskárnách Brother GT 3 serie a GTX na jiných tiskárnách a výsledky uvidíte. Uzavřený inkoustový tok zajišťuje nejen ochranu životního prostředí, ale i zabraňuje vnikání nečistot do systému a tím chrání i tiskové hlavy před nečistotami. Absolutně se nedoporučuje používat jiné inkousty než originální inkousty Brother. V případě použití jiných než originálních inkoustů se ztrácí záruka na tiskárnu a navíc může dojít k poškození tiskových hlav.

19.  Jaké typy tiskových hlav jsou používány na tiskárnách Brother GT3 serie.

 • Tiskárny GT3 a GTX mají průmyslové kvalitní piezo tiskové hlavy speciálně designované a vyrobené pro přímý potisk textilu. Design a komponenty tiskových hlav jsou obdobné jako u úspěšných tiskáren Brother GT 541 a GT 782. Při výrobě našich tiskových hlav je zajištěna komplexní kontrola  a zajištěna dodávka komponentů i v budoucnosti.

20.  Jakého rozlišení lze dosáhnout s tiskovými hlavami Brother ?

 • Tiskárny GT 3 serie přicházejí s vysokým rozlišení tisku a lze použít buď 600 x 600 dpi nebo 1.200 x 1.200 dpi. Tiskárny Brother GTX mají rozlišení 1200 x 1200 dpi.

21.  Je pro ovládání tiskáren nutný speciální software nebo RIP ?

 •  Ne, grafika se vytváří při použití  většiny programů na bázi Windows. GT 3 i GTX tiskárny mají vlastní tiskový driver, který využívá k tisku přímo software z grafických programů.

22.   Lze tisknout pouze bílým inkoustem ?

 • Ano, bílý inkoust je koncipovám jako stabilní spodní vrstva pro inkousty CMYK. Pokud je třeba tisknout pouze bílými inkousty, vybere se v driveru možnost tisk pouze bílou.

23.  Musí vytvořit v software spodní bílá vrstva pro tisk CMYKem ?

 • Ne, driver GT 3 a GTX serie automaticky položí bílou spodní vrstvu pod tisk CMYKem.  Je nutné pouze vybrat variantu Whiter + Color.

24.  Jaký operační systém se doporučuje ?

 • Driver tiskáren je kompatibilní s následujícími operačními systémy Windows: Windows 7, Windows 8 ( 32bit/62bit), Windows 10, Windows Vista, (32bit/64bit), . Driver nepracuje s operačnímy systémy Mac.   

25.  Pokud je prováděn tisk bílým inkoustem, musí být materiál upravený roztokem pre-treatment ?

 • Ano, na všechny materiály, pokud se používá bílý inkoust, musí být nanesen speciální roztok pre-treatment. Tento chemický roztok je vyroben na bázi vody, aplikuje se na textilii, kde bude použit bílý inkoust. Umožňuje vniknout inkoustu do materiálu a zaručuje i stabilitu tisku při praní. Aplikuje se manuálně pomocí pistole, např. typ Wagner, poloautomaticky, např. zařízení Pretreatmaker BASIC nebo automaticky Pretreatmaker IV . V každém případě musí být roztok nanesen rovnoměrně na plochu, která bude potisknuta.

26.  Kolik roztoku je třeba nanést na materiál ?

 • Množství roztoku závisí na materiálu na který se používá, na velikosti  designu a barvě materiálu, který bude potiskován. Při rozměru 355cm x 40,6cm je jeho množství mezi 25 až 30 gramy.  

27.  Jakým způsobem se suší pre-treatment na materiálu ?

 • Po nanesení roztoku se materiál vloží pod fixační lis a lisuje se při teplotě 180°C po dobu 35 sec. při přítlaku 65 - 75 PSI. V každém případě je nutné dát do tiskárny textilii, která je suchá ne vlhká od tohoto roztoku. Potom se zaručuje vysoká kvalita tisku a voděodolnost při praní.

28.  Jakým způsobem se upevňuje textil na plochu tiskového stolu ?

 • Materiál- tričko se navlékne nebo položí na tiskovou desku podobně jako u sítotisku. Protože GT 3 a GTX tiskárny  používají průmyslové tiskové hlavy, mezera mezi spodní plochou tiskových hlav a horní plochou potiskovaného materiálu je dostatečná k tomu, že se materiál nemusí žádným způsobem na tiskovém stole fixovat.   

29.  Jak se fixuje grafika na textilii ?

 • Již od počátku používání tiskáren řady GT mají inkousty Brother vysokou viskozitu a jsou vyráběny na bázi vody, jsou po tisku tepelně fixovány na fixačním lisu nebo v horkovzdušném tunelu. U tunelu závisí nastavení teploty a času na typu a délce tunelu. Při fixování na fixačním lisu se světlý textil fixuje při 180°C po dobu 35 sec., tmavý textil při 165°C po dobu 90 sec. U horkovzdušného tunelu je teplota 160°C po dobu 3 - 4 minut. Vše záleží na několika faktorech.        

30. Jaké je školení a technická podpora u provozu tiskáren Brother ?

 • Instalace a zaškolení tiskáren GT3 serie a GTX provádějí autorizovaní technici Brother, v případě ČR a SR technici firmy Šicí technika Brother s.r.o. Prostějov. Obvykle se jedná o jednodenní školení u GT 341 a dvoudenní školení u GT 361 a GT 381a GTX. Součástí instalace je sestavení a kalibrace tiskových hlav, test trysek, celkový test. Zaškolení obsluhy na ovládání tiskárny, nastavení tisku, údržba tiskárny, používání přípravného roztoku při tisku bílým inkoustem, fixace. Dále zodpoví otázky obsluhy, informují o možnostech využití zařízení pro poloutomatický nebo automatický nástřik pre-treatmentu atd.   

       

      

 

      

  

     

    

Google plus Pinterest Facebook
Kontakt: Šicí technika Brother s.r.o., Svatoplukova 47, Prostějov 796 01. Tel: 582 333 211, Email: brother@brother-czech.cz